Nieuws

Het invaren van de 136 meter lange tunnel onder het CS op 31 mei 2011. Klik hier voor super pano formaat (ook te downloaden) Foto: Alphons Nieuwenhuis

Het video verslag van het invaren en afzinken van de tunnel onder het Centraal Station van onze toezichthouder Nico Wijte

Planning tunnels Noord/Zuidlijn onder het CS en het IJ

16 augustus 2011

Na het afzinken van de tunnel onder het CS op 7 en 8 juli, is een relatief rustige periode aangebroken. Er wordt wel gewoon doorgewerkt aan de stationsruimten en aan de voorbereidingen voor de tunnels onder het IJ. Deze worden in 2012 afgezonken. Alvast een kijkje in de (nabije) toekomst. Klik op de afbeeldingen voor groot formaat.

September-oktober 2011

Zinktunnel Noord/Zuidlijn onder Centraal Station september-oktober 2011

 • De ruimte rondom de tunnel onder het CS wordt opgevuld met zand.
 • De ruimte onder het busplatform, aan de IJzijde, wordt drooggelegd voor de bouw van de stationshal IJzijde.

November 2011-april 2012

Zinktunnel NoordZuidlijn onder Centraal Station november 2011-april 2012

 • Plaatsen wanden voor de sleuf (diepte sleuf: tot 20 meter onder het wateroppervlak) en uitbaggeren grond uit het IJ.
 • Bouw van de stationshal IJzijde en metrostation onder CS.
 • Bevriezen grond aan uiteinden tunnel onder CS voor aansluiting met stationshal IJzijde en stationshal Stationsplein.

Mei-augustus 2012

Zinktunnel NoordZuidlijn onder Centraal Station mei-augustus 2012

 • Bouw aansluiting tunnelelement onder CS met stationshal IJzijde.
 • Bouw betonwerk autotunnel boven stationshal IJzijde.

Mei/juni 2012

Zinktunnel NoordZuidlijn onder Centraal Station mei-juni 2012

 • Afzinken 3 tunnelelementen IJ.

7 Reacties op “Planning tunnels Noord/Zuidlijn onder het CS en het IJ ”

 • Niels Drost says:

  Ziet er weer goed uit!

  Een vraag: vanuit de politiek werd ergens vorig jaar (of misschien zelfs dit jaar) geopperd iets nuttigs te doen met de ruimte boven de tunnel die nu opgevuld wordt met zand. Bijvoorbeeld een fietsenstalling. Waarom is dat uiteindelijk niet gedaan? Kan dat alsnog als het zand er eenmaal inzit?

  Groeten,

  Niels

 • FreddyElinkSchuurman says:

  Beste Niels,

  De opdracht aan de Noord/Zuidlijn is om de ruimte boven de zinktunnel tot 50 centimeter onder de stationsvloer op te vullen met zand. Zo leveren wij de tunnel dan ook af. Technisch is het altijd mogelijk om later het zand weer te verwijderen wanneer er concrete plannen zijn voor het benutten van de ruimte.

  Er zijn inderdaad verschillende ideeën in omloop voor het gebruik van de ruimte boven de tunnel. Op dit moment is er echter nog geen definitieve bestemming. Voor de volledigheid heb ik deze vraag ook neergelegd bij ons bestuurlijk team en kom ik hierop nog terug met eventueel aanvullende informatie over de stand van zaken.

  Vriendelijke groet,

  Freddy Elink Schuurman
  Dienst Noord/Zuidlijn

 • FreddyElinkSchuurman says:

  Beste Niels,

  Nog een aanvulling vanuit ons bestuurlijk team over de ruimte tussen de tunnel en de stationsvloer: de mogelijkheden voor een fietsenstalling zijn inderdaad onderzocht.

  De bouw van een stalling blijkt niet realistisch vanwege de enorme extra kosten voor de aanpassingen die nodig zijn aan de nieuwe fundering onder het CS. Daarnaast is een verkeersstroom van fietsers over het Stationsplein richting de stalling in de huidige situatie niet mogelijk omdat de fietsers dan de trams en voetgangers moeten kruisen. Ook de sociale veiligheid en de bereikbaarheid voor nood- en hulpdiensten brengen complicaties met zich mee.

  In de plannen rond het Centraal Station zit wel een hele grote fietsenstalling onder het water aan de westkant van de middentoegang, en op dit moment wordt tussen de stad en de IJzijde een fietstunnel aangelegd aan de westzijde van het station.

  Vriendelijke groet,

  Freddy Elink Schuurman
  Dienst Noord/Zuidlijn

 • Arjen Berendse says:

  Beste Freddy,

  Dagelijks fiets ik van Ilpendam naar Amsterdam CS. De grootste frustratie is de pont. De pont is bij dagelijks gebruik niet romantisch maar ergerniswekkend. Kost veel tijd en je kunt niets plannen. Waarom niet een fietstunnel van Noord aansluitend op de nieuwe tunnel met tussenstop bij de grote fietsenstalling? ik weet zeker dat veel meer mensen zullen gaan fietsen naar het station van noord en verder tot aan Purmerend.

  Groet en succes met het werk

  Arjen Berendse

 • FreddyElinkSchuurman says:

  Beste Arjen,

  Je bedoelt een fietstunnel in dezelfde tunnel als die van de Noord/Zuidlijn onder het IJ? Met een verbinding naar de mogelijke fietsenstalling onder het water aan de westkant van de middentoegang van het Centraal Station? Een dergelijke fietstunnel zit niet in onze opdracht, maar ik zal binnen onze organisatie navragen of deze optie is overwogen in de planfase. Ik kom er nog op terug.

  Vriendelijke groet,

  Freddy Elink Schuurman
  Dienst Noord/Zuidlijn

 • Jesse says:

  Hallo!
  Ik sluit me bij Arjen aan. Ik fiets ook een paar keer per week naar het centrum vanuit Noord en de pontjes zijn mega irritant. Ik snap niet dat bij een geldverslindend project als dit niet gedacht is aan een fiets/voetgangers tunnel. De buis ligt er, of als er van tevoren over nagedacht was, had men daar rekening mee kunnen houden. Zou voor veel fietsers idd een bron van ergernis schelen. Daarbij komt dat het in de vaart houden van de pontjes ook nog eens bakken met geld kost, al weet ik hoeveel jaar.
  Groeten,
  Jesse

 • Dick says:

  Arjen en Jesse, hebben jullie onderzoek gedaan of jullie wens ook de wens is van overige pontgebruikers? In mijn optiek lijkt mij een lange fietstunnel (want dat wordt het dan ook) niet echt een gevoel van veiligheid geven aan de gebruikers … ik zou mij er ook niet op mijn gemak voelen terwijl ik toch voor weinig bang ben. Ik krijg eerder het gevoel dat jullie 2 van de 1000 zijn die een fietstunnel wensen en dan lijkt de keuze makkelijk gemaakt! Toch? Zo ben ik van mening dat ik liever op een pont sta te rusten dan mij het schompes te moeten fietsen door een tunnel (die gaat namelijk ook weer omhoog) … en denk daarbij aan kosten voor onderhoud van de tunnel etc. met in achtneming van de Europese regels … t.o. de kosten van de pont.

Geef je reactie